Všechno nejlepší, Země!

Všechno nejlepší, Země!
Víte, že Den Země se ve světě slaví už od roku 1970? Hned napoprvé se ho zúčastnilo 20 milionů Američanů. Impulsem k akci bylo mimo jiné i ohrožení amerického symbolu, orlů bělohlavých, v důsledku používání DDT na hubení hmyzu.
Co trápí naši krajinu dnes?
Tyto konkrétní hrozby už sice pominuly, ale jiné zůstávají – kvůli nevhodné péči o krajinu a masivnímu používání insekticidů, umělých hnojiv a pesticidů v konvenčním zemědělství například soustavně mizí z naší přírody hmyz, což pro lidstvo do budoucna představuje obrovskou hrozbu. Ohrožena je ekologická rovnováha celé planety – hmyz má v ekosystémech spoustu důležitých rolí. Opyluje rostliny, tvoří základ potravy pro spoustu savců, ptáků, ryb i obojživelníků. Některé druhy hmyzu fungují jako predátoři a pomáhají rozkládat biologické látky. Jen v Česku jsme již přišli o polovinu druhů čmeláků a vymřela u nás třetina druhů motýlů!
Hrdinou v supermarketu
Dobrou zprávou je, že přispět k tomu, aby hmyz z přírody nemizel, může každý z nás, každý den – nejen v dnešní Den Země, a to i při tak obyčejné činnosti, jako je nakupování.
Při nákupu potravin se zajímejte o to, odkud pochází a jakým způsobem vznikly. Upřednostněte produkty ekologických zemědělců a lokální produkty. Najděte si blízkého farmáře, který pečuje o půdu šetrně, a podpořte ho pravidelným odběrem jeho výpěstků. Najít ho můžete třeba přes některou lokální iniciativu KPZ (komunitou podporované zemědělství), které u nás v poslední době rostou jak houby po dešti. Při nákupu v supermarketech důvěřujte značení a vybírejte biovýrobky. Ano, jsou – logicky – dražší než ty konvenční. Investujeme tak ale do svého zdraví i zdraví celé naší planety.
A pokud máte zahradu, vysejte na části kvetoucí luční pruh, kde najdou potravu housenky i dospělí motýli. Umístit tu můžete i hmyzí domek pro užitečné opylovače – samotářské včely a čmeláky. Případně stačí i jen netrvat na zahradě jako ze žurnálu a nechat v koutě povalovat pár starých větví. Uvidíte, jak tam za chvíli bude živo!
Pomůže nám sysel Standa?
Kvalitní informování veřejnosti, motivace a vzdělávání i těch nejmenších je i tady základem úspěchu. V Oddělení vzdělávání ADRA se významu šetrné péče o krajinu věnujeme v rámci jednoho z témat projektu Země k světu. K tématu právě vzniká originální video se syslím hrdinou, návazné lekce i aktivity na webu určené pro žáky 2. stupně ZŠ. Držte nám palce, ať se nám společně se syslem Standou podaří zaujmout i nejmladší generaci, která tak do budoucna nepřijde o možnost žít ve zdravém a pestrém prostředí!