Světový den tygrů

Světový den tygrů
29. července si připomínáme Světový den tygrů, který má upozornit na vážný úbytek jejich populací ve volné přírodě. Rok 2022 bude dokonce v čínském kalendáři rokem tygra. Dočkají se tygři lepší budoucnosti?
Původní oblastí výskytu tygrů byl celý asijský kontinent od Turecka k východnímu pobřeží Ruska. Počty tygrů se však během 20. století začaly výrazně snižovat. Před deseti lety již tygrům hrozilo vyhubení, z původního počtu cca 100 000 na začátku 20. století na světě byly pouhé 3 200 volně žijících jedinců, zbývající populace žila často v malých, oddělených rezervacích.
Co stojí za úbytkem tygrů?
Na vině je zejména mizení a fragmentace jejich přirozeného životního prostředí – prales ustupující plantážím palmy olejné, ale i úbytek přirozené kořisti. Závažné je i cílené vybíjení tygrů pytláky kvůli jejich kůži, drápům, zubům či kostem, které se rozemleté využívají v čínské medicíně, i mezinárodní ilegální obchod s těmito zvířaty, a to přesto, že tygr patří k živočichům uvedeným v příloze Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), a obchod s tygřími produkty byl CITES zakázán už v roce 1975.
Naděje pro tygry
Příběh tygrů ale nemusí skončit špatně. V současné době v pěti asijských zemích – Bhútánu, Číně, Indii, Nepálu a Rusku – počet tygrů roste, a to i díky projektu Tx2 World Wildlife Fund (WWF), který započal v roce 2010 a jehož cílem je zdvojnásobit počet tygrů v celkem 13 asijských státech (kromě výše uvedených je to i Indonésie, Barma, Thajsko, Laos, Vietnam, Malajsie, Kambodža a Bangladéš).
Cílem projektu je dosáhnout těchto počtů právě v příštím čínském roce tygra, tedy roku 2022. Projekt Tx2 řeší problém komplexně a týká se jak ochrany tygřího teritoria, boje proti pytláctví se zapojením Interpolu i místní policie a ochrany lesa, ale i ochrany dalších živočichů, kteří jsou pro tygry přirozenou kořistí.
Tygry se snaží chránit i Greenpeace nebo organizace Save Chinas Tigers, která chce navracet tygry do divočiny. Tygři jsou vychováváni ve speciální rezervaci v Jihoafrické republice, aby pak byli vysazeni do chráněných oblastí v Číně.
Co jste možná o tygrech nevěděli:
- Na rozdíl od lvů se dva tygři dokáží rozdělit o kořist.
- Samec umí být gentleman: při hodování dá často přednost samici s mládětem.
- Stejně jako naše otisky prstů, ani tygří pruhy nejsou nikdy stejné.
- Tygři jsou na rozdíl od koček výborní plavci.
- První kampaň na ochranu tygrů – Operace Tygr – vyhlásil WWF již v roce 1973.
Pedagogové mohou k tématu využít metodické materiály k 15. cíli udržitelného rozvoje – Život na souši pro MŠ, ZŠ.