Petr Kopl je známý český komiksový kreslíř. Proslul například sérií Morganka, která vychází na pokračování v dětském časopise Čtyřlístek. Petr bude vést letošní workshop pro vítěze Komiksové soutěže ADRA, a proto jsme ho vyzpovídali v rozhovoru. Mluvili jsme mimo jiné i o tom, jak se dá komiksem změnit svět k lepšímu.  

 

Jaká je vaše první vzpomínka na komiks?  

Co si pamatuji, tak můj starší bratr sbíral komiksy a seznámil mě s Asterixem a Obelixem. A jsou to takové moje prenatální vzpomínky, jak si komiks čtu a pár stránek jsem mu rozstříhal, protože mě napadlo, že si vytvořím vlastní komiks s Asterixem. Tak jsem pár obrázků přeházel a dostal jsem sekec tenkrát ? 

  

Máte oblíbené komiksy z mládí? 

Samozřejmě Čtyřlístek a zbožňoval jsem také Pifa. Jinak jsem se ke komiksům moc nedostal, protože jsem neměl žádné kanály, kterými by ke mně komiks proudil. Akorát čas od času jsem na rakouské televizi ORF, kterou jsme doma chytali, zahlédl obrázky z disneyovek. A to jsem zbožňoval, to jsem hltal. A když dávali v televizi vždy kolem Velikonoc nebo Vánoc Stvoření světa, to byl pro mě opravdový svátek, to jsem miloval.  

Petr Kopl

Kde čerpáte inspiraci pro komiksovou tvorbu dnes? 

Většinou ze života. Stále čtu komiksy, i když už ne tolik jako dřív. Hodně si už vybírám to, co mě skutečně zajímá. Nemusí jít nutně o velká umělecká díla, ale zajímá mě hloubka příběhu. Kačery za sebou (pozn. autorky Petr Kopl má v pozadí sérii komiksů s kačerem Donaldem) mám spíše jako sbírku, ale moji favorité jsou dnes trochu jinde. Mám rád, pokud má komiksový příběh nějaký smysl a nejde jen o bezduchou příhodu. Ostatně to můžete vidět i na Morgance.  

Pamatujete si na nějaký konkrétní komiks, který by vás silně zasáhl svým tématem?  

No, těch je málo. Kdysi u nás vyšel český komiks, Člověk zvaný Sun, a ten mi poprvé otevřel oči v tom, že komiks může mít opravdu vážné téma. A myslím, že od té doby jsem po tom cíleně šel. Přestože 99 % mojí sbírky je komerční, i tak můžou komiksy nést nějaké poselství. Na další konkrétní dílo si momentálně nevzpomenu, kromě kreslené Bible, kterou mám před očima. I když přeci jen si vzpomínám. Zaujaly mě Záhady kvantového světa, které mě hodně bavily, a Historie filozofie. V obou případech se jedná o popularizační pomůcku, díky které může člověk pochopit něco, čemu dlouho nerozuměl. Já jsem například až díky tomuto komiksu pochopil, o co přesně jde v teorii Schrödingerovy kočky ? 

 

 Promítají se do vašich komiksů i některá z témat cílů udržitelného rozvoje (témata týkající se světové udržitelnosti – sociální spravedlnost, životní prostředí, mír, rovnost pohlaví)? 

Určitě bychom některá z témat našli v Morgance. Zvláště třeba rovnost pohlaví, která se tam řeší velmi často. A obecně dbám na to, aby se v Morgance objevoval morální podtext. Ale je to s takovou lehkostí, aby to chápaly i děti.  Ještě bych zmínil Medikomiks, na kterém pracuji v současné době, kde se snažíme vysvětlit dětem závažné lidské choroby. Je to v duchu seriálu Byl jednou jeden život a snažíme se dětem přiblížit, co se děje s jejich blízkými, pokud je postihne nějaké ze závažných onemocnění.  

 

Věříte, že se skrze komiks dá změnit svět k lepšímu? Jak?  

Jakoukoliv činností se dá změnit svět k lepšímu. Vše, co děláme a slouží to dobrému účelu, je pomyslná cihla do chrámu. Takže věřím, že komiksem se dá svět změnit k lepšímu. Sice maličko, ale zase trvale.  

 

Máte nějaký tip pro mladé komiksové autory, kteří se chystají zapojit do Komiksové soutěže ADRA?  

Povšechně je potřeba mít načtené komiksy, aby se autoři seznámili s tím, jak komiks funguje. Nejradši bych byl, pokud by si přečetli moji učebnici komiksu, kde je vysvětlená tvorba komiksu krok za krokem. Najdete tam kroky od námětu, přes scénář až po úplný finiš. Každopádně tvorba komiksu není úplně jednoduchá, ale mohu dát alespoň jednu základní poučku. Radil bych, aby se autoři soustředili na to, jak bude komiks vypadat pro čtenáře, tedy toho, kdo bude jejich práci konzumovat. Zejména v situaci, kdy autor sám u toho nebude, aby mohl vysvětlit, kam komiksem míří. Je strašně důležité, aby tomu, co bude na papíře, bylo dobře rozumět, aby byl v podstatě komiks blbuvzdorný. A pokud nějakou situaci autor neumí jednoduše nakreslit, je lepší ji popsat. 

 

Na co se mohou těšit vítězové komiksové soutěže ve workshopu?  

Na workshopu budeme jak jinak než tvořit komiksy. Rád bych se zaměřil zejména na komiksové vyprávění. Stranou tedy necháme vytváření komiksového hrdiny, se kterým by už účastníci na workshop měli přijít. My se zaměříme zejména na příběh komiksu. Tématem bude udržitelnost, abychom se drželi hlavního tématu soutěže. Na začátku vyhradíme také prostor pro zpětnou vazbu na komiksová soutěžní díla. 

 

17. 9. 2021, otázky pokládala Lenka Kostelecká